تحریم ها در پساتحریم و پسابرجام

پساتحریم یا ذلّت ممدوح

در حال حاضر چند ماه از برجام گذشته و از همون ابتدا دولت ایران خیلی شاد و شنگول بود که تمام مشکلات ما حل میشه به تدریج و با کلید خوردن برجام تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران رخت خواهند بست! همون موقع بود که من چیزنگاشت چه می کنه این برجام رو نوشتم. در این چیزنگاشت می خوام به طور موضعی در حوزه ی نرم افزاری بررسی کنم که در پساتحریم چه اتفاقی افتاد که ما قبل از برجام نداشتیم!

الان از اون موقع خیلی وقت گذشته و با نگاهی عاقلانه و واقع بینانه می بینیم که آب از آب تکون نخورده. البته یه سری آمار تو دست و بال مردم می ریزن که بگن مثلاً چی چی رو مهار کردیم و شما هنوز دارید نون می خورید. ولی عقلا می دونن که این جوریا نیست و اون چیزی که عیان هست و حاجت به بیان هم نیست تابلوئه که اوضاع اقتصادی ما تغییر آشکارایی نداشته.

چیزی که باعث شد من این رو بنویسم چیزهایی بود که از تحریم های وب دارم می بینم که به چند نمونه ش اشاره می کنم:

تحریم شرکت Adobe

شرکت Adobe ما رو تحریم کرده بود، طوری که ما اجازه نداشتیم محصولات این شرکت رو بخریم. جالبه بدونید که پس از برجام هیچ اتفاق مثبتی نیفتاده و شرکت ادوب هنوز ما رو تحت تحریم قرار داده. این ذلّت تا حدی هست که ما حتی اجازه نداریم به محتوای سایتش دسترسی پیدا کنیم. وقتی وارد سایت می شید اجازه ی ورود به شما داده نمیشه و نوشته میشه: Access is denied.

تحریم شرکت Microsoft

ما همچنان تحت تحریم شرکت مایکروسافت هستیم و این برجام هیچ تغییری در این مورد هم ایجاد نکرد. هنوز محصولات این شرکت زیر میزی وارد کشور میشن و نرم افزارهاش برای ایران هیچ ارزشی قائل نیستن. بزرگترین امکان مثبتی که در ویندوز های ۸ تا ۱۰ خودشون رو نشون می دادن همون App Store مایکروسافت بود که هنوز هم ما رو تحت تحریم داره و اگر بخوایم ازش استفاده کنیم ناچاریم با فیلترشکن و هزار تا مکافات آی پی خودمون رو عوض کنیم و بعدش هم توی تنظیمات کشورمون رو از ایران به آمریکا تغییر بدیم تا اجازه بده اپ هاش رو نصب کنیم. این هم از این.

تحریم Envato

این شرکتی هست که چند تا سایت داره مربوط به چیزای گرافیکی که از زیر مجموعه های مهمش میشه از Themeforest نام برد. تم فارست معروف ترین سایت فروش قالب اینترنتی هست که الان بر و بکس پاکستانی با فروش قالب هاشون توی این سایت درآمد های میلیاردی دارن و هزار هزار دلار وارد کشورشون میکنن. این سایت ما رو تحریم کرده بود طوری که اجازه ی خرید و فروش قانونی توی اون رو نداشتیم و طراحای ایرانی اگر هم چیزی می فروختن، موقع دریافت وجه، این سایت همه ی پولشون رو بالا می کشید.

جالبه بدونید که الان به ذلّتی گرفتار شدیم که پس از برجام نه تنها این تحریم های این شرکت برداشته نشده، بلکه اصلاً سایت این شرکت برای کشور ما باز نمیشه. Envato is not available in your country. دیگه ذلّت از این بالاتر؟

تحریم McAfee

آنتی ویروس معروف مکافی هم به همراه تقریباً همه ی آنتی ویروس ها ما رو تحریم کرده. ما در حال حاضر تحت تحریم آنتی ویروس های معروف از جمله Nod32 و AVG و هر آنتی ویروس دیگه ای که بشناسید هم هستیم. می بینید که پسابرجام هیچ تأثیری در لغو این تحریم ها نداشته.

ما در بدترین حالت تحریم نرم افزاری هستیم

ده ها و بلکه صدها نمونه ی دگر هم از این تحریم ها وجود داره که در شرایط پساتحریم بدتر از پیشاتحریم شدن. تقریباً همه ی شرکت های مهم ما رو تحریم نرم افزاری کردن و برجام نه تنها هیچ کدوم از این تحریم ها رو حذف یا لغو نکرده، بلکه بعضی هاشون شدید تر هم شده. همون طور که ذکر کردم در برخی موارد ما فقط نمی تونستیم از اون ها خریداری کنیم، ولی پس از برجام کاری کردن که حتی وارد سایتشون هم نتونیم بشیم. آیا هیچ کدوم از شما نرم افزار یا شرکت مهمی رو می شناسید که پس از برجام تحریم های خودش رو از ایران برداشته باشه و کاربرای ایرانی بتونن راحت به امکاناتش دسترسی داشته باشن؟

تمام سایت های ارائه دهنده ی CDN یا میزبانی مشترک هم ما رو تحریم کردن و برای همین گاهی حتماً مشاهده کردید که وقتی یه سایت رو باز می کنید که سرورش خارج هست، مثلاً عکس هاش باز نمیشه. همین طور تقریباً تمام Cloud های مستقل کشور ما رو تحریم کردن. خیلی از شرکت های نرم افزاری خارجی توی لیست ثبت نامشون اسم Israel رو دارن. (یعنی تیکه ای از زمین که تازه به دنیا اومده و وسعتش از یکی از استان های ما هم بیشتر نیست!) ولی اسم ایران توشون نیست. یعنی انگار ما رو به رسمیت نشناختن.

ما عادت داریم ولی…

این تحریم ها چیزی نیست که ما رو ناراحت کنه. من شخصا توی تحریم بزرگ شدم و بهش عادت داریم. بدن من به تحریم ها واکسینه شده. همون طور که ما شعب ابیطالب رو تحمل کردیم و بعدش کل جهان زیر قدرت ما در اومد. امّا مسئله ای که من میگم چیز دیگه ای هست. آقای روحانی و آقای ظریف. عزیزانی که با بندهای ذلّت مندانه ی برجام کشور ما رو دچار عهدنامه ای به مراتب بدتر از ترکمنچای کردید و گند زدید به مسئله ی هسته ای. ای آقایان تدبیر و امید که ریشه ی شما قطعاً به دم اصلاحات وصل هست. این تدبیر بود؟ این اصلاح بود یا افساد؟ این که مردم کشوری رو به حرص بندازید و دنیا رو اونقدر در پیش چشمشون مهم جلوه بدید که همه هم صدا با BBC فکر کنن که تنها مشکلشون تحریم ها هست و مقابل آمریکا و قلدر های دیگه ی جهان سر تعظیم فرود بیارن، این تدبیر و امید شما بود؟

قبول کنید که برجام شما نه تدبیری داشت و نه امیدی. قبول کنید که فقط حربه ای بود برای به دست گرفتن مجلس. قبول کنید که کشوری که از ابتدای انقلاب سختی ها رو تحمل کرد تا به مرتبه ای بهتر از دیگران برسه رو با مخ زدید زمین و برای چندین سال آینده ذلّت های بزرگی رو به بر و بکس این خاک تحمیل کردید.

امیدوارم مردم کشورم اهل مطالعه بشن و با چشم باز تاریخ رو بخونن و مطالعات میدانی و تجربی هم داشته باشن و این تلویزیون لعنتی رو خاموش کنن تا بتونن بفهمن که چی داره به سرمون میاد. اگر ما به فکر خودمون نباشیم هیچ کس دیگه ای هم به فکر ما نیست. این چیزنگاشت رو نوشتم تا گوشزد کنم که علی رغم دروغ هایی که برای ما بافتن، ما هنوز تحریم هستیم. ما ذلیل تر شدیم و پاسپورت ما خوارتر از همیشه شد. حتی باید شرم کنیم که اسم قدیمی ترین کشور رسمی جهان یعنی ایران رو توی لیست ها نبینیم.

همه ی این ها ناشی از دور شدن سیاست مداران کشور ما از تعلیمات اسلام هست. آقای دکتر روحانی. رئیس جمهور محترمی که لباس روحانیت و عالمان دین رو به تن داری. آیا شما ندیدی که قرآن دقیقاً مخالف نص برجام حرف زده؟ آیا نخوندی آیاتش رو؟ آیه ی ۵۲ سوره ی مائده رو نخوندی؟

فَتَرَی الَّذینَ فی‏ قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ یُسارِعُونَ فیهِمْ یَقُولُونَ نَخْشی‏ أَنْ تُصیبَنا دائِرَهٌ فَعَسَی اللَّهُ أَنْ یَأْتِیَ بِالْفَتْحِ أَوْ أَمْرٍ مِنْ عِنْدِهِ فَیُصْبِحُوا عَلی‏ ما أَسَرُّوا فی‏ أَنْفُسِهِمْ نادِمینَ

پس کسانی را که در دل هایشان بیماری ( نفاق ) است می بینی که در ( دوستی ) آنها شتاب می ورزند ، می گویند: بیم داریم که حادثه بدی به ما برسد ( دولت اسلامی سقوط کند و آنها بر ما مسلط شوند ) . امید است که خداوند فتحی ( برای مسلمین ) یا کاری از جانب خود ( هلاک کردن کافران به نحوی دیگر ) پیش آورد تا آنها بر آنچه در دل هایشان پنهان می دارند پشیمان گردند.

لطفاً توبه کنید. تا دیر نشده توبه کنید و به اسلام بر گردید. به حرف رهبرتون گوش کنید. برجام از طرف رهبر به صورت مشروط تأیید شد. گرچه اغلب شرط های اون رو زیر پا گذاشتید. اجازه ندید که شیطون بر شما مسلط بشه.

و السلام علی عباد الله الصالحین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.